Zadbaj o swój ogród

Kiedy mieszkamy w wielopiętrowym blokowcu, aby zażyć trochę świeżego powietrza, musimy albo udać się do najbliższego parku, albo wyjechać poza miasto. Jeśli decydujemy się na kupno czy wynajem domu, sytuacja zmienia się znacznie na korzyść naszego zdrowia. Nawet jeśli nasz wymarzony domek jest położony w mieście, już nasza w tym głowa, by postarać się o trochę zieleni. Zamiast budować kolejny garaż, warto zagospodarować trochę miejsca na mniejszy lub większy ogródek. Jeśli mieszkamy przy dość ruchliwej ulicy najlepiej obsadzić swoją posesję drzewkami lub krzaczkami, ale tak je pielęgnować, by nie zabierały nam drogocennego światła. Poza tym możemy zadbać o to,by nasz dom wyglądał pięknie. Zasadzamy więc kolorowe rabatki, które trzeba pielęgnować jak oczka w głowie. To przed domem. Za nim zaś, jeśli tylko mamy lub planujemy mieć dzieci, powinniśmy posiać trawę. W takim miejscu przyjemnie będzie się w ciepły wiosenny lub letni dzień wyciągnąć na leżaczku i poczytać książkę.

Nasze dzieci zaś będą mogły bawić się, skakać i biegać do woli, jeśli ogrodzimy naszą działkę. Mogą też z nami bawić się w ogrodnika, podlewać kwiatki, pielić chwasty, a także sadzić własne roślinki. W ten sposób nauczymy nasze dzieci szacunku do przyrody i miłości do dbania o nasze środowisko naturalne. Poza tym w takim własnym ogródku można pooddychać trochę świeższym powietrzem niż w całym mieście. Jeśli mieszkamy w znacznej odległości od ulicy i nie dochodzi do nas tak dużo spalin, możemy nawet pokusić się o zasadzenie własnych owoców i warzyw. Nie musi tego być dużo – o tyle, by wystarczyło na domowe jednorazowe potrzeby. Od czasu do czasu będzie sobie można poskubać, co się własnoręcznie będzie pielęgnowało. Poza tym własny ogród daje możliwość wystartowania w konkursach osiedlowych na najładniejszy ogródek, co jest znaczną motywacją żeby zajmować się okolicą swego domu. Zarówno dla panów jak i dla pań praca przy roślinach może stanowić doskonały relaks po pracy, regenerację sił oraz uspokojenie wewnętrzne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2020
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.