Post

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Lawenda ma wyjątkowy zapach. Jest nie tylko dekoracyjny, ale ma też wiele innych cennych właściwości. Uspokaja, pomaga zasnąć i zwalcza stres. Może odstraszać niektóre gatunki owadów, takie jak komary. Jak dbać o lawendę, aby w kolejnym sezonie zakwitła pięknymi kwiatami? Przycinanie to świetny sposób na osiągnięcie tego celu. Jak i kiedy przycinać roślinę, aby uzyskać piękny ogród? Nie bój się przycinać lawendy!

Lawenda pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Występuje głównie we Francji, Hiszpanii i Włoszech. W czasach starożytnych była stosowana w kosmetyce i medycynie oraz uprawiana jako roślina ozdobna. W tamtych czasach była również stosowana jako dodatek do miodu. Lawenda była wykorzystywana do produkcji olejku do kąpieli. Łacińskie słowa "lavo" i "lavare" oznaczają mycie lub kąpiel.

Spis treści

  • Przycinanie lawendy
  • Przycinanie lawendy
  • Nadmiernie przycięte łodygi
  • Jak przycinać lawendę
  • Nawet o połowę można zmniejszyć wydatki

Przycinanie lawendy

W Polsce lawenda rośnie głównie w doniczkach i ogrodach. Jeśli poświęcisz jej wystarczająco dużo czasu i zapewnisz odpowiednie warunki do wzrostu, zostaniesz nagrodzony pięknymi kwiatami i intensywnym zapachem. Lawenda służy nie tylko do dekoracji. Po wysuszeniu gałązek można napełnić woreczki suszonymi kwiatami.

Kwiaty lawendy mogą być jasnofioletowe, różowe, fioletowo-niebieskie, a nawet białe. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Roślina rośnie w zwartej kępie, która może osiągnąć 70 cm w zależności od odmiany. Dobrze rośnie w ciepłych, słonecznych miejscach, chronionych przed mrozem i silnym wiatrem. Najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnych glebach o wapiennej lub lekko kamienistej strukturze, z drobnym żwirem lub grysem.

Przycinanie lawendy

Swój regularny kształt lawenda zawdzięcza właściwemu przycinaniu, które zapobiega powstawaniu zdrewniałych pędów i odmładza ją. Według ekspertów, pierwsze przycinanie lawendy należy wykonać natychmiast po posadzeniu. Młode krzewy można przyciąć o połowę. Ogólnie rzecz biorąc, lawendę przycina się dwa razy w roku, wiosną (na początku marca), latem (w sierpniu i lipcu), a jeśli nie wiosną, to jesienią (w połowie września). Letnie przycinanie lawendy rozpoczyna się natychmiast po kwitnieniu. Roślina kończy kwitnienie, w zależności od gatunku i odmiany, najpóźniej w lipcu lub sierpniu.

Regularne przycinanie pomoże utrzymać roślinę w zdrowiu, umożliwiając jej wzrost i obfite kwitnienie. Prawidłowe przycinanie ułatwi kształtowanie krzewu. Odmiany odporne na mróz wytworzą odrosty, które w następnym sezonie będą już pokryte kwiatami. Przycinanie lawendy pomoże również zachować jej pokrój. Roślina może być niesforna, a przycinanie pomoże usunąć splątane łodygi.

Nadmiernie przycięte łodygi

Wiosenne przycinanie lawendy powinno dotyczyć roślin, które nie były przycinane jesienią (i odwrotnie). Zabieg ma na celu zachowanie pokroju i uniknięcie łysych gniazd. Miejsca, w których gałęzie nie rosną. Zachowaj ostrożność podczas przycinania na wiosnę. Uszkodzenie pąków spowoduje osłabienie kwiatów. Roślinę należy przycinać od jednej trzeciej do dwóch trzecich długości pędów. Nigdy nie przycinaj zdrewniałych łodyg pod liśćmi. Pozostaw trochę zielonych liści na łodygach. Nadmierne przycinanie nie pozwoli im odrosnąć.

Eksperci zalecają, aby jesienne przycinanie przeprowadzać w ciepłe i suche dni. Należy przycinać tylko młode, zielone pędy. Usunięcie zdrewniałych pędów lawendy utrudni jej rozmnażanie. Będzie również bardziej podatna na choroby. Regularne przycinanie lawendy sprzyja wzrostowi korzeni. Jest to szczególnie ważne w miesiącach zimowych.

Jak przycinać lawendę

Przycinanie powinno odbywać się na jednej trzeciej wysokości za pomocą ostrego sekatora lub trymera elektrycznego. Zmusi to roślinę lawendy do bujnego i ponownego wzrostu. Prawidłowe przycinanie zwiększy liczbę kwiatów i liści oraz sprawi, że lawenda będzie zdrowsza i piękniejsza. Po przycięciu należy podlać glebę wokół rośliny, stosując płynny nawóz wzbogacony wodą.

Po posadzeniu zacznij formować lawendę, przecinając młode pędy na pół. Pozwoli to na wzrost nowych pędów u podstawy rośliny. Po kwitnieniu lawendę przycina się w celu usunięcia zaschniętych kwiatostanów. Podczas przycinania należy uważać, aby przypadkowo nie złamać lub odciąć nowych liści lub pędów. Przycinaj jak najbliżej nowych pąków liściowych. Nie przycinaj poniżej zielonych pędów, ponieważ roślina nie odrośnie.

Nawet o połowę można ograniczyć wydatki

Jeśli zapomnisz przyciąć lawendę w poprzednim sezonie, roślina może urosnąć do dużych rozmiarów o nieregularnym kształcie. Przestaje wytwarzać nowe kwiaty, rozwija zdrewniałe łodygi i jest atakowana przez szkodniki. W takim przypadku najlepiej jest odmłodzić roślinę, najlepiej tuż przed zimą lub wiosną.

Jeśli roślina ma jajniki na zdrewniałych łodygach, możemy ją przyciąć, pozostawiając tylko małe pędy. Lawendę należy oczyścić ze wszystkich suchych liści i kwiatów, a następnie przyciąć do około połowy długości. Przycinanie odmładzające należy przeprowadzać co kilka lat.