Post

Jak dbać o owoce z domowego sadu

Uprawa warzyw, owoców i ziół to hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Uprawy te dają nam ogromną satysfakcję i pozwalają kontrolować spożywane przez nas potrawy. Czy to oznacza, że są zdrowe i nie należy o nie szczególnie dbać?

Spis treści.

  • Co może obniżyć plonowanie domowych owoców?
  • Jak pielęgnować przydomowy sad
  • Co się dzieje po zbiorach?

Co może wpłynąć na obniżenie plonów domowych owoców?

Uprawa roślin to fajny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ta forma aktywności staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród osób, które spędzają dni za komputerem lub w otoczeniu betonu. Należy pamiętać, że posadzenie drzewa nie gwarantuje obfitych zbiorów jesienią.

Liczne czynniki mogą wpłynąć na ich ilość i jakość. Do najważniejszych należą inwazje szkodników oraz choroby grzybowe i bakteryjne. Może to być szczególnie problematyczne w czasie zbiorów, kiedy piękne i dojrzałe owoce okazują się robaczywe i nie nadają się do spożycia. Należy również pamiętać o takich nazwach jak rak bakteryjny, brunatna zgnilizna czy drobna plamistość liści. Są to choroby bakteryjne, które mogą szybko rozprzestrzeniać się w naszym ogrodzie lub sadzie.

Jak pielęgnować domowy sad

Jak już wspomnieliśmy, każda choroba lub szkodnik może negatywnie wpłynąć na jakość naszych upraw. Istnieje szereg sposobów na zapobieganie lub leczenie już rozwiniętej infekcji. Każdy ogrodnik powinien najpierw wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Nie powinieneś używać narzędzi, których normalnie używałbyś do zdrowych drzew, jeśli zauważysz na swoim drzewie objawy choroby. Po obcięciu gałęzi warto zabezpieczyć miejsce cięcia specjalnym klejem ogrodniczym. Przerwanie ciągłości między tkankami roślinnymi przypomina ranę na skórze i może być wrotami dla niebezpiecznych patogenów.

Aby odstraszyć niechcianych gości, np. owady, można zastosować opryski. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów. Pierwsze opryski można wykonać już w lutym lub marcu. Ten zabieg jest najlepszy na niektóre owady, które zimują w drzewach i krzewach owocowych. Kolejną dawkę stosuje się, gdy rozwijają się pąki kwiatowe i zawiązują się owoce. Aby uzyskać pożądany efekt, należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Co się dzieje po zbiorach?

Po udanych zbiorach ważne jest, aby dbać o swoje domowe owoce. Wiele osób uważa, że domowe owoce są zdrowsze niż te, które można znaleźć w sklepach. Jest to prawda. Nie należy zapominać o ich odpowiednim przygotowaniu przed dodaniem do posiłku.

Owoce są narażone, zwłaszcza na działanie deszczu, który może zawierać zanieczyszczenia. Na owocach mogą znajdować się pozostałości pestycydów, jeśli drzewa były opryskiwane. Mogą być również zanieczyszczone mikroorganizmami ze środowiska. W dokładnym oczyszczeniu owoców pomoże myjka spożywcza. Tego typu sprzęt usuwa zarówno zanieczyszczenia mikrobiologiczne, jak i chemiczne.

Wpis gościnny

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();