Post

Ogród na balkonie

Balkon to zaleta każdego mieszkania. Ma wiele zastosowań, np. może być sezonową jadalnią. Potrawy smakują lepiej, gdy spożywamy je w pięknym i przyjemnym miejscu. W ciepłe dni śniadanie i kolacja na balkonie to nie tylko posiłek, ale i relaks. Co więcej, na balkonie możemy stworzyć swój własny, mały ogródek.

Zimą balkon jest zapomnianym miejscem. Zaczynamy go stosować dopiero na wiosnę. Zadbany balkon może być oazą spokoju i jedną z najchętniej wybieranych części mieszkania. Wystarczy odpowiednio wykorzystać przestrzeń balkonu, nie musi to być tylko miejsce do suszenia ubrań. Możemy na nim pić kawę, czytać gazety i książki, opalać się, gdy słońce dopisuje.

Możemy również "uprawiać zioła" na balkonie, wystarczy nawet niewielki kawałek balkonu, na którym możemy zawiesić, posadzić kwiaty lub pielęgnować warzywa i zioła. Z naszymi własnymi "małymi zbiorami" wiemy przynajmniej jak jeść - świeżo i zdrowo.

Przy zakładaniu ogrodu na balkonie przydatna może być specjalna ławka do uprawy. Składa się z solidnego blatu i schowka na narzędzia, nasiona itp. I jest to standardowy rozmiar, który pasuje do większości balkonów. Taka uprawa nie wymaga wielkiego poświęcenia ze strony ogrodnika, ponieważ można zainstalować szklarnię balkonową i kupić doniczki samonawadniające.

Przy ustawianiu balkonu należy pamiętać, że w małej przestrzeni najlepiej mieć prosty mebel, który łatwo zmieści się w rogach i ścianach, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Idealne są składane krzesła, fotele wypoczynkowe, a nawet stoły.

W gorące dni słońce może być dla nas uciążliwe. Aby się przed nim uchronić, możemy rozstawić parasol lub zamontować markizę. Stanowią one również ochronę cieplną dla uprawianych przez nas roślin oraz chronią nasze domy przed przegrzaniem.

Wybór odpowiednich elementów na balkon może zależeć od wystroju wnętrza lub sprawić, że balkon będzie miał zupełnie inny styl. Rośliny ozdobne, donice, meble to podstawowe rzeczy. Dodatkowo można umieścić małe latarnie solarne, które stworzą efekt wieczorem i w nocy. W ciągu dnia nasze oczy mogą cieszyć poduszki na krzesłach czy ozdobne chusteczki.

Możliwości aranżacyjne są ogromne, nawet jeśli mamy do zagospodarowania niewielki balkon. Przy wyborze mebli balkonowych ważne jest, aby były one wykonane z odpowiednich materiałów, które wytrzymają zmienne warunki atmosferyczne.