Post

Jaki jest cel kompostownika ogrodowego i jak go skonfigurować?

Masz wszystko, czego potrzebujesz jako ogrodnik - trawę po koszeniu, liście po przycinaniu krzewów, chwasty po pieleniu. Czy chcesz to wyrzucić? To nie jest warte wysiłku! Zamiast wyrzucać odpady, ułóż je w kompostowniku i zamień w życiodajny kompost. Jak zbudować betonowy, paletowy lub plastikowy kompostownik ogrodowy? Znajdziesz tu wiele ciekawych projektów i pomysłów, które możesz wykorzystać na każdej działce. Będziesz eko i... zaoszczędzisz kilka złotych.

Kompostownik na działkę to pojemnik, w którym składowane są odpady biodegradowalne, takie jak resztki z prac ogrodowych i domowych. Należą do nich obierki z warzyw czy popiół drzewny. Jest to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. Kompostowniki w ogrodzie mogą być wykorzystywane do przekształcania materii organicznej w naturalny nawóz.

Spis treści

  • Domowy kompostownik
  • Jak zrobić kompostownik do ogrodu?
  • Jak zrobić domowy kompostownik?
  • Jak zrobić kompostownik z palet?
  • Plastikowy kompostownik

Domowy kompostownik

Istnieje wiele różnych rodzajów kompostowników. Kompostowanie można przeprowadzić w najprostszy sposób, gromadząc organiczne resztki z ogrodu i kuchni w ustronnym miejscu. Najlepiej jest umieścić rozdrobnione gałęzie lub suche patyki na dnie stosu, aby umożliwić dopływ tlenu do stosu. Jeśli chcesz umieścić pryzmę w pojemniku, możesz zbudować własny lub kupić kompostownik. Może on być wykonany z drewna, betonu lub plastiku. Do wyboru.

W takim przypadku stos kompostu będzie otoczony ze wszystkich stron ścianami, które są niekompletne i mają otwory, przez które może dostać się tlen. Istnieją również zamknięte, czterościenne kompostowniki z pokrywą. Pozwala to na szybsze osiągnięcie wyższej temperatury w tych kompostownikach. Istnieją kompostowniki z jedną, dwiema i trzema komorami. Kompostowniki obrotowe wykonane są z metalowej lub plastikowej beczki umieszczonej na metalowych nogach.

Jak zrobić kompostownik do ogrodu?

Jak zbudować kompostownik ogrodowy? Do budowy drewnianego kompostownika potrzebne będą drewniane deski, gwoździe, kilka młotków, szlifierka oraz impregnat lub lakier. Przed wykonaniem konstrukcji należy oczyścić deski z resztek farby, przeszlifować i pomalować preparatem ochronno-dekoracyjnym. Drewniany kompostownik musi mieć około 150 cm wysokości, a jego objętość nie może przekraczać 1-2 m3.

Nawet dla niedoświadczonych majsterkowiczów budowa kompostownika nie powinna być trudna. Zacznij od ułożenia pierwszej palety, która posłuży za podstawę. Następnie ułóż palety pionowo i przybij je gwoździami. Ścięte gałązki (o wysokości około 20 cm) utworzą warstwę drenażową na dnie kompostownika. Kolejną warstwą powinna być ziemia ogrodowa lub kompost z zeszłego roku. Pomiędzy deskami należy pozostawić szczeliny umożliwiające przepływ powietrza, aby zapobiec gniciu odpadów.

Jak zrobić kompost?

Możesz dodać specjalny środek bogaty w bakterie lub przerobiony kompost organiczny do kompostu po utworzeniu warstwy kompostu o grubości około 30 cm. Pomoże to rozpocząć kompostowanie. Azot (zawarty w nawozie organicznym) zwiększa aktywność mikroorganizmów w kompoście. Wapno nawozowe reguluje również pH gleby i zwiększa aktywność organizmów glebowych.

Dodawaj warstwy gleby i odpadów na przemian do pryzmy kompostowej. Powtarzaj tę czynność aż do zapełnienia pojemnika. Mieszanie kompostu co 2-3 tygodnie jest konieczne, aby przywrócić prawidłowy przepływ powietrza. W sprzyjających warunkach kompost może być gotowy już po dwóch miesiącach. Należy jednak liczyć się z koniecznością odczekania nawet sześciu miesięcy. Kompost, który jest zbyt suchy w okresie letnim należy obficie podlewać.

Dżdżownice rozluźniają glebę i napowietrzają ją, co przyspiesza proces kompostowania. Stworzenia te wydalają duże ilości składników odżywczych, które wytwarzają biohumus, co może wpływać na jakość kompostu. Należy pamiętać, że prawidłowo wykonany kompost nie ma zapachu. Jeśli w kompoście wyczuwamy zapach zgnilizny, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wymieszać. Na zimę możemy przykryć pryzmę słomianymi matami, aby nie zamarzła. Gdy struktura kompostu przypomina ściółkę leśną, jest on gotowy.

Jak zrobić pryzmę kompostową z palet?

Kompostownik możemy szybko i tanio wykonać samodzielnie. Jego budowa zajmie nam zaledwie kilka minut. Używane palety znajdziemy na placach budowy i w hurtowniach sklepowych. Składy drewna i budowlane oferują nowe palety. Przed przystąpieniem do montażu musimy oczyścić teren, na którym stanie pojemnik na kompost.

Do wykonania drewnianego kompostownika z palet potrzebne będą cztery palety z niewielkimi przerwami między deskami, śruby z podkładkami, nakrętki oraz wiertarka do połączenia europalet. Kompostownik z palet może wytrzymać od trzech do czterech lat, jeśli jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli chcesz mieć trwalszy pojemnik, poszukaj kompostownika betonowego lub plastikowego.

Plastikowy kompostownik

Kompostowniki betonowe to trwałe rozwiązanie problemu ogrodu, odporne na mrozy i wysokie temperatury. Dostępne w sprzedaży moduły betonowe pozwalają na rozbudowę pojemnika pod względem wysokości i długości. Sklepy dla majsterkowiczów sprzedają również plastikowe kompostowniki, które można zamknąć. Kompaktowość tych kompostowników jest zaletą, ale mogą one nie mieć wystarczającej liczby otworów wentylacyjnych.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();