Post

Czy ma Pan/Pani psa? Uwaga na kleszcze!

Zagrożenie ze strony kleszczy

Spacer z psem to dla wielu z nas jedna z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Nie tylko spędzamy czas z naszym pupilem, ale również wychodzimy na świeże powietrze, co świetnie wpływa na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli to możliwe, większość z nas odbywa takie spacery na terenach zalesionych, takich jak lasy czy parki. Choć są one najlepsze do takich spacerów, to należy pamiętać, jak wiele niebezpieczeństw mogą one stwarzać.

Najważniejszym z nich są kleszcze, które są bardzo aktywne wiosną i latem. Są one nosicielami poważnych chorób, które mogą śmiertelnie uszkodzić Twojego kota lub wywołać u niego poważne reakcje skórne. Oczywiście, ryzyko zaatakowania naszych zwierząt przez kleszcze może być znacznie zmniejszone - a te środki ostrożności są wręcz konieczne. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki odstraszające kleszcze. Są one dostępne w różnych formach; zazwyczaj jest to zwykły spray, choć w sklepach kupimy również specjalne obroże z preparatem odstraszającym owady. Znacznie zwiększają one bezpieczeństwo i warto je kupić, pamiętając, że nigdy nie jest ono w 100% bezpieczne.

Dlatego po każdym, nawet krótkim spacerze, należy dokładnie obejrzeć wszystkie cztery nogi i sprawdzić, czy nie zostały zaatakowane przez kleszcze - owad będzie dobrze widoczny. Dla niektórych psów, zwłaszcza tych o długiej i gęstej sierści, może to być bardzo męczące i czasochłonne. Jednak nigdy nie należy tego zaniedbywać. Samo ugryzienie psa przez kleszcza nie jest jeszcze tragedią. Wszystko, co musisz zrobić, to być w stanie usunąć pasożyta prawidłowo tak, że można wyeliminować wszelkie poważne zagrożenie dla kota natychmiast. Nie jest to trudne do zrobienia - wystarczą niewielkie umiejętności i podstawowe materiały. Powinniśmy również sami podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Zawsze wyciągaj kleszcze w cienkich rękawiczkach, aby chronić skórę - w przeciwnym razie możesz narazić się na ukąszenie owada i jedną z przenoszonych przez niego chorób. Nie należy jednak wyciągać kleszcza palcami, ponieważ owad jest często zbyt mały, a cała operacja zbyt delikatna. Najlepszym narzędziem jest mała para szczypiec lub zwykła pęseta. Owad powinien być wyraźnie widoczny na skórze. Chwyć go delikatnie, ale mocno pęsetą i przekręć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Cały proces powinien przebiegać szybko i sprawnie. Jednym z najczęstszych błędów, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psa jest siłowe wyciąganie kleszcza. To nigdy nie powinno być zrobione, jak tylko odwłok owada jest oderwany i usta owada jest uwięziony w skórze - usunięcie jest prawie niemożliwe i może prowadzić do poważnych infekcji w czasie.

Powszechnym sposobem radzenia sobie z kleszczami jest posmarowanie obszaru wokół ukąszenia tłustymi substancjami, takimi jak masło, olej lub niektóre lakiery do paznokci. Tego również należy unikać. To tylko odcina kleszczowi dopływ powietrza i powoduje wymioty, które uwalniają wiele toksycznych substancji, które następnie dostają się do krwi zwierzęcia. Sam kleszcz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia psa, ale choroby, które przenosi - już tak. Niestety, owady te są liczne i aktywne na terenach zalesionych - nawet spacer pod niewielkimi drzewami niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce i środkach ostrożności. Jeśli widzimy, że nasz pies został ugryziony przez kleszcze, nie należy wpadać w panikę. Usunięcie pasożyta jest łatwe, jeśli zrobimy to cierpliwie i prawidłowo.