Post

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza LED?

Wydaje się, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest zasilacz LED dla oświetlenia LED. Chodzi o to, że diody LED są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia lub wahania napięcia. Dlatego należy wybrać najlepszy i najbardziej niezawodny zasilacz. Ale jak to zrobić? Co muszę zrobić, aby wybrać konkretny zasilacz?

Rodzaje zasilaczy LED

Tak jak różnią się kontrolery LED i diody, tak różnią się zasilacze. Główna przegroda, która jest używana jest dla napięć i zasilaczy. Istnieje między nimi wiele różnic. W zasadzie można powiedzieć, że są to zupełnie inne zasilacze. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że zazwyczaj osoby posiadające oświetlenie LED częściej korzystają z istniejących źródeł napięcia. Wynika to prawdopodobnie z ich mniejszej złożoności.

Dlaczego zasilacz LED jest tak ważny?

Sterowniki LED, jak i wszystkie inne elementy instalacji LED, są odporne na zakłócenia w zasilaniu. Niestety jest jednak wyjątek w postaci diod LED, o którym była już mowa. Nie są one w stanie pracować wydajnie, jeśli zasilanie jest bardzo niskiej jakości. W przypadku zastosowania niezbyt dobrego zasilacza LED możliwa jest nawet całkowita awaria LED. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania zasilaczy impulsowych, ponieważ są to najtańsze dostępne zasilacze LED. Nie można na nich polegać, ale można założyć, że oświetlenie LED nie będzie działać prawidłowo, jeśli zostanie podłączone do takiego źródła zasilania.

Dbałość o jakość

Niewątpliwie w przypadku każdego kupowanego sprzętu ważne jest, aby mieć świadomość jego jakości. To samo, oczywiście, dotyczy zasilaczy LED. Ważne jest, aby kupować tylko produkty wykonane z najlepszych materiałów. Wydaje się również, że bardzo ważne jest to, kto produkuje zasilacze. Im lepszy producent, tym wyższa jakość. Przynajmniej tak jest w większości przypadków. Wydaje się, że szczególnie osoby, które nie są zbyt obeznane z oświetleniem LED powinny zwracać uwagę na renomę producenta. Nie są w stanie podjąć decyzji na podstawie znajomości parametrów zasilacza LED, bo ich po prostu nie rozumieją.

Ochrona zasilania

Teoretycznie zasilacze LED, które nie spełniają odpowiednich norm bezpieczeństwa UE, nie powinny być już dostępne w sklepach. W rzeczywistości jednak nierzadko można spotkać niebezpieczne zasilacze. Ważne jest, aby zasilacz LED był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie przed przeciążeniem. Nie mniej ważna jest oczywiście ochrona przed zwarciami i przepięciami. Zalecamy zakup bezpiecznych zasilaczy w sklepie LED Labs tutaj: https://led-labs.pl/zasilacze-led. Należy jednak pamiętać, że zabezpieczenia często okazują się bezużyteczne, jeśli nie stosuje się uziemienia. Opłaca się więc z nich korzystać. Ponadto, dobrze jest, że odpowiednie środki ostrożności są podjęte dla instalacji budynku. Tylko wtedy możesz być w 100% bezpieczny.

Materiał obcy