Post

Czym są pożyczki i jak działają jako zabezpieczenie?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich klientów.

Należy tu jednak zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, według różnych statystyk i danych ankietowych, polscy konsumenci wciąż mają stosunkowo niewielką wiedzę nie tylko na temat zalet, ale także sposobu działania tej opcji produktu kredytowego. Po drugie, pożyczki pod zastaw domu czy mieszkania nadal nie cieszą się na polskim rynku nawet częścią swojej popularności, jak ma to miejsce w Europie Zachodniej, gdzie tzw. świadomość konsumencka jest niewątpliwie na dużo wyższym poziomie.

Jakie wnioski można wyciągnąć z powyższych faktów? Po pierwsze, wydaje się, że nadszedł najwyższy czas, aby również polscy pożyczkodawcy przekonali się wreszcie do pożyczek pod zastaw, które są już właściwie standardową usługą w zachodnim systemie kredytowym. Warto zatem pokrótce opisać podstawowe mechanizmy funkcjonowania kredytów na zakup nieruchomości, podkreślić główne zalety tego typu rozwiązań, a także wskazać kilka mitów związanych z tym wariantem produktów kredytowych.

Czym są pożyczki i jak działają jako zabezpieczenie?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyty zabezpieczone domem lub mieszkaniem charakteryzują się mechanizmem, który znacząco różni się od tego, który występuje w innych, bardziej popularnych wariantach usług kredytowych. Oprócz oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy, bank lub firma pożyczkowa bierze również pod uwagę fakt, że zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość. To ostatnie ma bardzo ważne konsekwencje. Po pierwsze, kredyty zabezpieczone hipoteką mają znacznie atrakcyjniejsze oprocentowanie niż inne rodzaje produktów kredytowych. Konsument ma również możliwość znacznego wydłużenia okresu spłaty, co w połączeniu z niższym oprocentowaniem prowadzi do naprawdę znacznego obniżenia miesięcznej raty.

Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje kredytów remortgaged dostępnych obecnie na rynku, w pierwszej kolejności należy wymienić najpopularniejsze kredyty pod zastaw nieruchomości oraz mniej popularne tradycyjne kredyty hipoteczne.

Czy kredyt hipoteczny jest ryzykowny?

Kredyty na nieruchomości są nadal postrzegane jako ryzykowna forma pożyczania pieniędzy. Trzeba jasno powiedzieć, że nie ma nic poza stereotypami, które nie mają nic wspólnego z faktami. Te ostatnie dowodzą, że klienci, którzy decydują się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw, znacznie rzadziej popadają w kłopoty finansowe lub mają problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Co więcej, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania są zgodnie uznawane przez ekspertów za najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na wyjście z tzw. spirali zadłużenia. Wynika to z faktu, że niższe oprocentowanie, a także dłuższe terminy spłaty pozwalają dłużnikom na znaczne obniżenie kosztów obsługi zadłużenia, co ma fundamentalne znaczenie dla wyjścia ze zjawiska zwanego spiralą zadłużenia.