Post

Koszty wewnętrzne - standard ekonomiczny

Obecnie, aby odpowiednio wykończyć i wyposażyć dom nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Trzeba jednak szukać okazji w Internecie, korzystać z materiałów dostępnych w sklepach czy składach budowlanych i oczywiście zawsze negocjować ceny.

Projektowanie wnętrz

Jeśli chcemy zaoszczędzić, nie możemy liczyć na skorzystanie z usług projektanta. Musimy więc sami podejmować decyzje, ale możemy liczyć na pomoc. Na przykład, wiele kuchni oferuje bezpłatne usługi projektowe w cenie zakupionych mebli. To samo dotyczy na przykład salonów łazienkowych.
Gotowe projekty można również obejrzeć w Internecie lub w czasopismach branżowych i w wielu przypadkach są one bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyglądzie domu.

Podłogi

Aby zaoszczędzić pieniądze, warto skupić się na jak najmniejszej gamie materiałów podłogowych. Jeśli kupisz więcej tych samych materiałów, możesz liczyć na wiele rabatów, a samo wykonanie podłogi będzie o wiele łatwiejsze, a co za tym idzie tańsze.

Najmniej zapłacimy za podłogę, którą sami zamontujemy. Dywany i płytki kosztują obecnie do 20 zł za metr kwadratowy. Jeśli marzysz o drewnie egzotycznym, nie musisz też wydawać dużo pieniędzy, bo w postaci parkietu przemysłowego możesz go kupić nawet za 50 zł za metr kwadratowy.

Możemy również zaoszczędzić pieniądze kupując materiały drugiej jakości i decydując się na zakup danego materiału wraz z montażem.

Masonry

Najprostszym i najtańszym pokryciem ścian, jakie możemy wykonać sami, jest oczywiście malowanie. Za litr białej farby zapłacimy od 8 zł, a za litr kolorowej od 50 zł.

Dobrym rozwiązaniem jest również tapeta, która powraca w wielkim stylu. Są one nie tylko wyjątkowo piękne, ale i bardzo trwałe. Za metr kwadratowy tapety papierowej trzeba obecnie zapłacić ok. 10 zł, za winylową ok. 14 zł, za intarsję 16 zł, a za tę z włókna szklanego 17 zł. Wynajmując profesjonalistę do jego aplikacji musimy zapłacić od 8 do 18 zł.

Drzwi wewnętrzne

W marketach budowlanych możemy znaleźć tanie drzwi wykonane z płyty pilśniowej lub wiórowej, najczęściej białej lub laminowanej. Ich koszt to zazwyczaj około 100 zł. Nieco więcej, do 300 zł, mogą kosztować drzwi sosnowe, choć zazwyczaj nie są one wykończone. Wszelkiego rodzaju dodatkowe elementy bramy, takie jak bransolety czy klamki, są zazwyczaj już przymocowane do bramy. Jeśli nie, najlepiej kupić je również na rynku.

Większość osób decyduje się na samodzielny montaż drzwi, jeśli jednak chcemy zatrudnić do tej pracy fachowca, musimy liczyć się z kosztem od 90 do 200 zł.

Schody i parapety okienne

To, ile musimy wydać na schody, zależy przede wszystkim od ich kształtu i długości spoczników. Koszt gotowych schodów, które są w tym przypadku najtańsze, wynosi zazwyczaj 3200 zł. Na schody żelbetowe też nie wydamy zbyt wiele, ale trzeba je przygotować w trakcie budowy domu.

Z kolei wśród parapetów najtańsze są te wykonane z płyty laminowanej, które możemy kupić już za 27 zł. Tanie jest również drewno sosnowe, za które trzeba zapłacić około 150 zł za metr kwadratowy.

Łazienka

Oczywiście, im mniejsza łazienka, tym tańsza będzie jej obróbka. Wyposażenie tych małych pomieszczeń może kosztować nawet tysiąc złotych, ale w tym przypadku będziemy musieli zrezygnować z zakupu armatury od najbardziej znanych producentów. Zaoszczędzisz również pieniądze, jeśli nie używasz płytek na ścianach, które możesz zastąpić zmywalną farbą. Płytki, przeciwnie, można kupić za kilka złotych za metr kwadratowy, ale ich montaż będzie kosztował co najmniej 35 złotych za metr kwadratowy.

Kuchnia

Dzięki ofertom sklepów meblowych czy supermarketów możemy również kupić szafki za kilkaset złotych, w tym przypadku bardzo ważne są wymiary kuchni. Z kolei za komplet sprzętu AGD, z kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem, zapłacimy od 1500 zł.

Popularny trend łączenia różnych rodzajów mebli jest korzystny również dla tych, którzy urządzają swoją kuchnię. Eklektyzm w tym przypadku pozwala na wykorzystanie starych szafek czy nawet meblościanek, co oznacza kolejne oszczędności. Wiele osób decyduje się również na wymurowanie zabudowy kuchennej, a następnie otynkowanie jej na przykład płytami gipsowo-kartonowymi.

Światło

Po raz kolejny produkty z marketów budowlanych i meblowych są świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na oświetleniu. Możemy tam nawet kupić lampy za mniej niż 100 zł.

Artykuł partnera zewnętrznego: sufigs.pl