Post

Ekologiczna kosiarka do trawy

Regularne koszenie trawnika jest koniecznością, jeśli chcesz cieszyć się piękną, zieloną trawą, która z pewnością uatrakcyjni Twój ogród. W tym celu warto zastosować wydajną kosiarkę o odpowiedniej mocy, dzięki której poradzi sobie z długą trawą. Szczególnie polecane są tzw. modele ekologiczne.

Są to urządzenia, które nie wydzielają szkodliwych oparów, więc są całkowicie bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Urządzenia takie jak kosa spalinowa czy kosiarka spalinowa charakteryzują się zazwyczaj dużą wydajnością i mobilnością, dzięki czemu możemy je wykorzystać w dowolnym miejscu. Jednak w trakcie pracy wytwarzają one dużą ilość różnych związków, dlatego wiele osób przestaje ich używać.

Zatem, jeśli odrzucimy modele spalania, co możemy zrobić? Mamy dwie opcje:

KOSIARKI RĘCZNE. Zdecydowanie najbardziej przyjazne dla środowiska urządzenie na rynku. Nie posiada silnika, więc napędzany jest wyłącznie siłą naszych mięśni. Dzięki temu nie musimy się martwić o spaliny.

Warto również podkreślić, że kosiarki ręczne są niemal bezgłośne, więc ich używanie nie powinno przeszkadzać nam i naszym domownikom. Oczywiście ważna jest również wydajność kosiarki. To z kolei zależy od rodzaju mechanizmu tnącego. Biorąc to pod uwagę, są one dostępne na rynku:

- Kosiarka bębnowa - jak sama nazwa wskazuje - składa się z bębna z nożami tnącymi. Ta kosiarka nisko zawieszona umożliwia koszenie na niewielkiej wysokości, dlatego ten typ kosiarki jest bardzo pomocny w tzw. ogrodach ozdobnych.

Należy jednak wiedzieć, że bęben może pracować efektywnie tylko na równym podłożu - wszelkiego rodzaju nierówności uniemożliwiają równomierne koszenie trawy, co oczywiście wpływa na wygląd trawnika.

- Kosiarka rotacyjna - wyposażona jest w zestaw płaskich noży, które poruszają się wokół osi pionowej. Wszystko to sprawia, że ten typ kosiarki jest idealny do koszenia nierównych trawników, a także do koszenia trawników nieco bardziej zarośniętych.

Niezależnie od typu, urządzenia ręczne są najbardziej przydatne w małych i słabo zarośniętych ogrodach. Wynika to z nieco ograniczonej mocy tych urządzeń. Brak silnika sprawia, że tylko od nas zależy, jak skosimy trawę. Z drugiej strony, opisane urządzenia tnące nie są w stanie poradzić sobie z większymi krzewami. Jeśli więc kosisz rzadziej lub trawnik jest duży, powinieneś poszukać innego modelu.

KOSIARKI ELEKTRYCZNE. Wydaje się, że jest to recepta na wszystkie ograniczenia, z jakimi musimy się liczyć przy korzystaniu z modeli przenośnych. Urządzenie tego typu posiada silnik, którego moc może osiągać wartość 2000W. Powinno to wystarczyć nie tylko do koszenia małych ogrodów przydomowych.

Kosiarki elektryczne, pomimo większej mocy, nie są bardzo głośne. Ich emisja hałasu jest nadal kilkakrotnie niższa niż w przypadku modeli spalinowych. Podobnie jak kosiarki ręczne, nie wydzielają one szkodliwych spalin, dlatego będą dobrym wyborem również dla miłośników ekologii.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na dość poważne ograniczenie, jakim jest kabel zasilający. Jego długość wyznaczy obszar, na którym będziemy pracować. Dostępne na rynku kosiarki wyposażone są najczęściej w przewody o długości około 20 metrów. Oczywiście możemy użyć przedłużaczy, ale mogą one obniżyć napięcie, co z kolei zmniejszy moc urządzenia.

Niezależnie od tego, czy kosiarka ogrodowa jest ręczna czy elektryczna, powinna mieć solidną obudowę wykonaną z metalu lub wzmocnionego tworzywa sztucznego. W ten sposób nie zostanie on uszkodzony podczas pracy. Powinniśmy również zwrócić uwagę na następujące parametry: Szerokość robocza, pojemność kosza na trawę i mechanizm regulacji wysokości kosiarki.

Materiał partnera zewnętrznego