Post

Jak myć różne podłogi?

Mycie podłogi to na pierwszy rzut oka nic skomplikowanego, ale tak naprawdę w domu mamy do czynienia z wieloma różnymi powierzchniami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak myć podłogi różnych typów, aby ich nie zniszczyć.

Czyszczenie podłóg drewnianych i parkietów

Lakierowane podłogi drewniane są bardzo łatwe w utrzymaniu. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy regularnie przecierać je wilgotną szmatką lub szczoteczką z płatkiem kosmetycznym. Do mycia wystarczy woda z amoniakiem, bez spłukiwania i ponownego polerowania.

Nielakierowane podłogi należy woskować; ten środek nie tylko nada drewnu połysk i ochroni je, ale uszczelni wszystkie szczeliny, w które dostaje się kurz. Do zwykłego czyszczenia należy używać wosku podłogowego w płynie, ale od czasu do czasu należy natrzeć podłogę dobrym bezbarwnym woskiem podłogowym, a po 30-40 minutach wypolerować ją do połysku. Aby usunąć starą warstwę wosku z podłogi, należy ją oczyścić mieszaniną benzyny i terpentyny, natychmiast wytrzeć do sucha i dopiero wtedy nałożyć nową warstwę wosku.

Czyszczenie podłóg ceramiką

Płytki ceramiczne lub gresowe

Wytrzyj podłogę wełnianą szmatką i umyj ją wodą z płynem do mycia naczyń z dodatkiem kilku kropel środka nabłyszczającego (takiego do zmywarek), dzięki czemu będzie jeszcze piękniej błyszczeć. Jeśli brud osiadł w szorstkich stawach płytek, weź twardą szczotkę i wyszoruj ją mydłem, aż brud zejdzie. Bardzo uporczywe zabrudzenia należy szorować gorącą wodą z dodatkiem detergentu i amoniaku (1 łyżka amoniaku na 1 kwartę wody).

Terakota

Powierzchnie, które nie były woskowane należy często myć letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła, następnie spłukać i wytrzeć do sucha szmatką nie pozostawiającą kłaczków (najlepiej flanelową).
Nawoskowane powierzchnie należy umyć i wysuszyć, a następnie nawoskować woskiem o odpowiednim kolorze. Poczekaj, aż wosk się wchłonie, a następnie wypoleruj je.

Linoleum

Możesz użyć miękkiego mydła lub produktów przeznaczonych do mycia podłóg tego typu, ale unikaj produktów alkalicznych lub tych o właściwościach ściernych. Jeśli podłoga jest bardzo brudna, przed umyciem wyszoruj ją terpentyną.

Po umyciu przetrzeć podłogę mopem zwilżonym płynną pastą do linoleum. Czarne smugi spróbuj usunąć za pomocą miękkiej gumki do ołówka.