Post

Wszystko, co należy wiedzieć o kratkach wentylacyjnych

W naszych kuchniach i łazienkach powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Wiąże się to z powstawaniem intensywnych zapachów, pary wodnej, a jeśli posiadamy urządzenia gazowe takie jak kuchenka, kocioł czy podgrzewacz wody - produktów spalania. Dlatego powietrze obecne w tych pomieszczeniach nie powinno przenikać do innych pomieszczeń, dlatego konieczne jest zainstalowanie kanału wywiewnego. Każde z jego wyjść zamknięte jest kratką wentylacyjną. Co warto o nich wiedzieć?

Dostępne kształty, kolory i materiały kratek wentylacyjnych.

Kratka wentylacyjna może być kwadratowa, prostokątna lub okrągła. W zależności od warunków technicznych budynków i ich usytuowania, przekrój kanału wentylacji grawitacyjnej nie powinien być mniejszy niż 0,016 m2, a najmniejszy przekrój nie powinien być mniejszy niż 0,1 metra. Najczęściej kanały mają wymiary 0,14 x 0,14 metra lub 0,14 x 0,21 metra. Wymiary kratek wentylacyjnych zależą od wymiarów kanałów wywiewnych, dlatego przed zakupem należy sprawdzić wymiary kanału i kratki wentylacyjnej. Warto wiedzieć, że kanał o przekroju okrągłym może być zaprojektowany zarówno z kratką okrągłą, jak i kolorową od strony pomieszczenia.

Jeśli chodzi o kolor, to najczęściej spotykane na rynku kratki wentylacyjne są białe. Ale to nie jedyne rozwiązanie - można kupić także beżowe, białe, matowe lub na wysoki połysk. Jeśli chodzi o materiał, to znaczna część produktów tego typu wykonana jest z tworzywa sztucznego. Jednak coraz więcej producentów oferuje również metalowe kratki wentylacyjne lub ozdobne kratki wentylacyjne, które mogą mieć ażurowe wycięcia lub wykończenia np. złote, miedziane lub postarzane. Szeroki wybór kratek wentylacyjnych dostępny jest na stronie internetowej: http://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki.

Gdzie jest zamontowana kratka wentylacyjna - w suficie czy na ścianie?

Kratki wentylacyjne są zazwyczaj montowane na suficie, jeśli są zawieszone na wyższej kondygnacji budynku. Warto również wybrać to rozwiązanie, jeśli chodzi o wentylację z rekuperatorem. System tego typu oparty jest na kanałach wentylacyjnych, które doprowadzone są do każdego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu stropu potrzebujemy znacznie mniej miejsca, a ponadto przyłącza są tu krótsze, co ułatwia wprowadzenie ich do komina niż w przypadku ścian. W przypadku kratek wentylacyjnych przeznaczonych do montażu ściennego należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach prawnych dotyczących umiejscowienia kratek. Zgodnie z przepisami, odległość górnej krawędzi od sufitu nie może przekraczać 150 mm.

Sprawdź wentylację we własnym zakresie

O złej wentylacji mogą świadczyć np. stłumione okna i woda lub nieprzyjemny zapach stęchlizny. Większość z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale awarie klimatyzacji mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, takich jak nawracające bóle głowy lub problemy z zatokami czy gardłem. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia jego stanu jest przetestowanie go za pomocą kartki papieru i zapalniczki. W ten sposób możemy sprawdzić, czy istnieje przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, czy kanały wentylacyjne są drożne i czy ilość powietrza nawiewanego jest wystarczająca.

Pierwszą kwestię można sprawdzić w następujący sposób: Zamknij drzwi do kuchni lub łazienki, połóż kartkę papieru na kratce wentylacyjnej i jeśli kartka i płomień nie wskazują na kratkę, oznacza to, że zamknięcie drzwi odcina dopływ powietrza. Rozwiązaniem tego problemu może być zainstalowanie w drzwiach małych otworów ułatwiających cyrkulację powietrza lub lekkie ich obcięcie.

Drugi problem diagnozuje się poprzez otwarcie okna i drzwi w jednym z pomieszczeń, a następnie w pomieszczeniu, w którym znajduje się kratka wentylacyjna. Przyłóż do niego kartkę papieru, a jeśli się przyklei, oznacza to, że wszystko działa prawidłowo. W przeciwnym razie, zapalniczka powinna być umieszczona pod nim, jeśli płomień nie porusza się, wskazuje to na brak przepuszczalności i jego odchylenie do kratki - słaby ciąg. W obu przypadkach tylko kontakt z zarządem budynku może rozwiązać problem.

Jeśli chodzi o trzeci problem, to możemy postąpić bardzo podobnie do powyższego, z tą różnicą, że konieczne będzie zamknięcie wszystkich okien i otwarcie drzwi do pomieszczeń z kratkami wentylacyjnymi. Dołączamy kartkę papieru i, jeśli trzeba, zapalniczkę. Jeśli blacha nie przywiera, a płomień nie porusza się, powietrze jest za słabe.

Materiały partnerów zewnętrznych