Post

Wybierz stół

Stół jest ważnym urządzeniem w każdym domu. Zbiera swoją rodzinę na kolację. Dlatego musi mieć odpowiednie parametry, być wygodna i pasować do wystroju pomieszczenia. Jak wybrać najlepszy stół?

Stół w zależności od przeznaczenia

Możesz wybrać inny stół do salonu, a inny do kuchni. Jaka jest różnica między nimi? Na co powinienem zwrócić uwagę? W zależności od przeznaczenia, struktura stołu musi być inna, aby spełniała zamierzone funkcje.

Stół jadalny i stół do salonu muszą łączyć w sobie funkcjonalność i elegancję. Będzie to element wystroju miejsca, w którym przyjmujemy naszych gości. Często umieszczany jest w centrum pomieszczenia i pełni funkcję reprezentacyjną. Musi on pasować do stylu i kolorystyki wnętrza. Może mieć jedną lub cztery nogi. Kształt stołu w salonie jest dowolny, gdyż zazwyczaj mamy tu więcej miejsca. Dlatego idealnym wyborem jest okrągły stół. Wielkość stołu zależy wyłącznie od wielkości salonu i potrzeb kupującego.

Stół kuchenny, w przeciwieństwie do poprzedniego, nie musi być reprezentacyjny, ale powinien mieć dodatkowe funkcje. Oprócz serwowania potraw służy również jako blat. Jego powierzchnia musi być starannie dobrana i odporna na uszkodzenia, zarysowania czy wilgoć. Do kuchni, które zazwyczaj są niewielkie, wybieramy stoły kwadratowe lub prostokątne. Są one łatwiejsze do ustawienia, więc nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Z jakiego materiału powinienem wybrać stół?

Drewniane stoły są zawsze eleganckie i łatwo je dopasować do różnych stylów. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Są one łatwe do remontu i ich kolorystyka może być zmieniona za pomocą farby. Drewniany stół będzie nam służył przez wiele lat nie tracąc swojego uroku. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę twardość drewna, z którego jest wykonany. Miękkie drewno jest łatwe do zarysowania.

Stoły metalowe to dobry wybór do nowoczesnych wnętrz. Metal jest bardzo trwały i ciężki. Blat może być wykonany ze szkła. W tym przypadku warto wybrać szkło hartowane, gdyż jest ono bardziej odporne na stłuczenia. Metalowe nogi mogą być znacznie cieńsze niż drewniane, co czyni je bardziej ergonomicznymi w obsłudze.

Stoły z laminowanymi blatami lub z płytkami ceramicznymi to zazwyczaj designerskie modele. Blaty laminowane są odporne na działanie wody i wysokich temperatur. Nie są one jednak zbyt trwałe. Istnieje również wiele modeli do wyboru, z blatami z płytek ceramicznych. Nie są one odporne na uderzenia i mogą ulec uszkodzeniu. Z drugiej strony, mogą być pięknym elementem dekoracyjnym.

Jaki stół do jasnych mebli?

Stół dobieramy tak, aby jego styl pasował do reszty mebli w pomieszczeniu. Jasny stół pasuje do jasnych mebli. Biały stół doskonale wpisuje się w skandynawski styl wystroju. W nowoczesnych wnętrzach można wybrać kontrastujące, żywe kolory. Można łączyć różne style, ale całość powinna do siebie pasować.

Jakie inne parametry powinny być brane pod uwagę?

Szuflady - warto pomyśleć o modelach z szufladami, zarówno do kuchni, jak i do salonu. Szuflady ułatwiają sprzątanie. Mogą być również dodatkową ozdobą stołu. W sklepach można znaleźć różne rodzaje stołów z szufladami. Zarówno prostokątne jak i okrągłe.

Stoły rozkładane - bardzo przydatne w salonie, gdzie przyjmujemy gości. W codziennym życiu, przy niewielkiej liczbie domowników, stół nie zajmuje wiele miejsca, a gdy jest potrzebny, zwiększa swoją powierzchnię. Warto zwrócić uwagę na ułożenie nóg po rozłożeniu stołu. Mogą one utrudniać wygodne siedzenie.

Stoły składane - to rozwiązanie na najmniejszej przestrzeni. Góra może być przedłużeniem parapetu. Może być wsparty na podpórce. Rozkłada się tylko w razie potrzeby. Nie zajmuje miejsca.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze stołu?

Wybierając stół, należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i funkcjonalnością. Oczywiście, cena odgrywa dużą rolę, ale warto porównać różne modele. Ekspert z Meblujesz.pl radzi, aby zwrócić szczególną uwagę na stabilność stołu. Wysokiej jakości stół, solidny i stabilny. Choć moda często się zmienia, dobry stół będzie służył przez długi czas i nie straci na atrakcyjności.

 

Materiał obcy