Jak zbudować taras?
Kiedy na zewnątrz jest ładna pogoda, chcemy się nią cieszyć w każdej chwili. Jeśli masz balkon lub taras, możesz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Na tarasie możemy czytać i jeść, cieszyć się promieniami słońca. Warto ją jak najlepiej zaprojektować i zabezpieczyć, aby czas spędzony tam z książką i kawą płynął łatwo i przyjemnie. Ciekawie możemy zaaranżować zarówno mały balkon w bloku lub apartamentowcu, jak i duży taras w domu jednorodzinnym. To samo dotyczy ochrony balkonu i tarasu przed wpływami zewnętrznymi.
Zespół ekspertów
Podstawą każdego projektu jest zaangażowanie właściwych osób. Możliwe, że mamy w domu "złotą rączkę", która bez problemu wykona większość prac, ale jeśli nie wiemy, jak zabrać się za budowę tarasu, warto skorzystać z pomocy specjalnej ekipy.
Jak należy przygotować podłoże pod taras?
Czy planujesz kamień lub bruk patio lub betonowe patio, w każdym przypadku, prawo podłogi jest połowa bitwy. Zapewnia to dłuższą żywotność całej konstrukcji oraz chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi fundamentów.
Aby prawidłowo wykonać taras, należy zaprojektować spadek w kierunku zewnętrznej krawędzi (spadek powinien wynosić 1,5%).
W przypadku tarasów na gruncie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych. Jest to kosztowny wybór, a montaż płytek nie należy do łatwych zadań. Ten rodzaj patio może być zbudowany na ziemi. Na wierzchu ułożyć płyty z polistyrenu ekstrudowanego i zalać płytą betonową.
Obróbka blacharska
Istotnym elementem każdego tarasu lub balkonu jest osłona. Dzięki blachom woda deszczowa jest odprowadzana, a ściana i okapniki chronione.
Należy pamiętać, że nieprawidłowy montaż blachy na balkonie lub tarasie, np. nieszczelna obróbka, umożliwia przedostawanie się wilgoci pod warstwy hydroizolacji i powoduje korozję. Głównym zastosowaniem obróbek blacharskich jest odprowadzenie wody deszczowej do rynny lub, jeśli jej nie posiadamy, na zewnątrz balkonu lub tarasu.
Aby odpowiednio zabezpieczyć balkon, konieczna jest wanna wychwytująca. Jeśli nie zostanie ona zamontowana, woda będzie ściekać po ścianach elewacji, umożliwiając jej przedostanie się do wnętrza budynku. Istnieje również ryzyko uszkodzenia całej konstrukcji tarasu i balkonu oraz rozwoju pleśni i grzybów (więcej o leczeniu na naszej stronie: http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/).
Na otwartych balkonach i tarasach można również zbudować zadaszenie z blachy, które ochroni je przed wodą.
Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe, takie jak te: https://www.kwk-fensterhandel.de/terrassenturen/, mogą znacznie poprawić ogólny wygląd, a jeśli wybierzesz niewłaściwe drzwi, mogą tylko zepsuć dobre wrażenie.
Izolacja patio
Izolacja tarasu to niełatwy temat. Musimy się połączyć, aby stworzyć odpowiednią ochronę: Możliwe jest połączenie estetyki z trwałością, konserwacją, wodoszczelnością i odpornością na różne czynniki zewnętrzne, a także przepuszczalnością cieplną. Najważniejsze jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów, które będą nam służyć przez lata.
Istotne jest, aby dobrać odpowiednie warstwy konstrukcyjne tak, aby były one idealnie dopasowane. Chronią one przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, czyli deszczem, gradem i śniegiem.
Podstawowe warstwy, które będą chronić pokład, są następujące:
- Warstwa wyrównawcza, która tworzy skarpę, ułatwia odprowadzanie wody z tarasu;
- Warstwa hydroizolacyjna - stanowi zabezpieczenie przed wodą, aby nie wnikała ona w głębsze warstwy tarasu,
- warstwa przeciwwilgociowa - chroni przed wilgocią,
- Do spoinowania izolacji układa się jastrych, czyli warstwę dociskową,
- Hydroizolacja płyty przyłączeniowej - składa się z folii w płynie lub innego materiału uszczelniającego,
- warstwa wierzchnia - do jej produkcji wykorzystuje się m.in. terakotę, gres, płytki klinkierowe lub kamienne.
Taras można również zabezpieczyć pianką poliuretanową. Jego zastosowanie jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ nawet niewielka jego ilość zapewni nam skuteczną izolację cieplną i wodną.
Pianka poliuretanowa ma najniższą przewodność cieplną i wymaga tylko kilku centymetrów dla optymalnej izolacji i ochrony tarasu (patrz http://izosolux.pl/pl/piana-poliuretanowa-opis-produktu.html).
Ile kosztuje taras?
Na cenę naszego tarasu składa się wiele czynników, m.in. przygotowanie podłoża (jeśli jest ono nierówne, koszt będzie znacznie wyższy), wylewki - podłoże, zbrojenie, beton, izolacja, płytki. Nie możemy zapomnieć o zapłaceniu wykonawcy za jego pracę. Podsumowując - za około 12m2 zapłacimy od 3500 do 5000 zł.