Post

Oświetlenie w ogrodzie - nocne życie w ogrodzie

Lampy ogrodowe to doskonały sposób na zapewnienie bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie, gdy jest ciemno. Jest to jednak coś więcej niż tylko praktyczne rozwiązanie - to sposób na nadanie ogrodowi niepowtarzalnego charakteru: Gra światła i cienia, bo nic innego nie ożywi ogrodu i nie nada mu nowego wyglądu. Dostępność szerokiej gamy rozwiązań, w tym lamp solarnych, kinkietów i reflektorów, pozwoli lampom zewnętrznym wpasować się w klimat każdego ogrodu. Czym kierować się przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego?

Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie oświetlenia ogrodu już na etapie projektowania. Chaotyczne, przypadkowe rozmieszczenie punktów świetlnych burzy harmonię ogrodu. A przecież oświetlenie powinno nadawać ogrodowi tajemniczy i niepowtarzalny klimat. Najczęściej podświetlanymi obiektami są oczka wodne, rzeźby, schody i ścieżki, a także miejsca spotkań towarzyskich - altany i tarasy. Ze względów praktycznych konieczne jest oświetlenie wejścia do domu i bramy do ogrodu - idealnie nadają się do tego reflektory punktowe, najlepiej z czujnikiem ruchu (ważne jest wtedy odpowiednie skierowanie reflektora, aby nie włączał się niepotrzebnie). Ciągi komunikacyjne powinny być oświetlone jednolitym światłem skierowanym na ich powierzchnię oraz, w razie potrzeby, na ich krawędzie. Naświetlacze niskonapięciowe są idealne do oświetlania schodów i ścieżek. Ich jednolite światło, które nie jest skierowane ku górze, nie oślepia i zapewnia bezpieczne poruszanie się w ciemności. Ciekawym pomysłem jest również oświetlenie wybranych roślin. Duże obiekty - altany, werandy, tarasy - oświetlane są dyskretnym, rozproszonym światłem skierowanym w górę i w dół. Boczne narożne oświetlenie punktowe, które tworzy piękne refleksy na sąsiadujących powierzchniach, tworzy atmosferę intymności i przytulności. Wybór źródła światła zależy od wyobraźni projektanta - od lampionów, przez lampy LED, po kolorowe, fantazyjne lampy i oprawy. Oświetlenie oczka wodnego szeroką gamą kolorów jest możliwe dzięki zastosowaniu elementów oświetleniowych o odpowiednich parametrach - wodoodpornych, przeznaczonych do kontaktu z wodą.

Jakie oświetlenie tworzy piękne oświetlenie wody?

Podwodne lampy halogenowe i pływające, lampy solarne i reflektory przybrzeżne nie tylko odegrają niezastąpioną rolę estetyczną, ale także stworzą odpowiednie środowisko dla rozwoju wodnej flory i fauny w ogrodzie. Doskonałą alternatywą dla oświetlenia całego zbiornika wodnego, zarówno dna jak i brzegów, jest oświetlenie jedynie powierzchni wody - odbijające się w niej rośliny stworzą piękne krajobrazy. A co z oświetleniem samych roślin? Jakie źródła światła sprawdzą się w tej roli? Warto przez cały rok podświetlać okazałe rośliny ciekawą formą. Oświetlenie roślin od dołu podkreśla piękno krzewów i drzew, a oświetlenie perspektywiczne dodaje ogrodowi głębi. Jest on zaprojektowany tak, aby zapewnić słabe oświetlenie pobliskich obiektów i jaśniejsze oświetlenie obiektów odległych. Oświetlenie frontowe (cieniowanie), uzyskane poprzez skierowanie źródła światła na roślinę, za którą znajduje się ściana budynku, tworzy piękną grę cieni, a oświetlenie tylne (konturowanie) polega na umieszczeniu źródła światła za rośliną tak, aby krąg światła otaczał kontury, które znikają o zmierzchu.

Jakie źródła światła można wykorzystać w ogrodzie?

I jak ich wybór wpływa na stopień natężenia światła? Lampy żarowe są idealne do krótkotrwałego oświetlania roślin, natomiast do dłuższego oświetlenia nocnego należy stosować lampy halogenowe, świetlówki lub lampy rtęciowe. Niezwykle ważne jest, aby oprawy lamp ogrodowych posiadały szczelność IP, która określa ich odporność na kurz i ciała stałe, a także wilgoć i wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ogrodu za pomocą IP 55 lub 56, a w zbiornikach wodnych za pomocą IP 67 lub 68.

Ogromny wybór reflektorów, lamp solarnych, kinkietów czy lampionów o bardzo zróżnicowanym wzornictwie - od minimalistycznego po bogate, od stylu vintage po nowoczesność - sprawia, że rynek oświetlenia zewnętrznego jest wielką szansą dla designu. Określenie charakteru ogrodu, jego użyteczności, a także znajomość sezonowych zmian w ogrodzie pozwalają na stworzenie jednolitej koncepcji całorocznego oświetlenia ogrodu.