Post

Jak wybrać stacjonarny zraszacz ogrodowy do 100 zł?

Podlewanie roślin

Codzienne podlewanie ogrodu jest przyjemnością dla wielu osób, ale nie można nie zgodzić się z tym, że jest to nie tylko czasochłonne zadanie, ale także dość uciążliwe. Oczywiście podlewanie ogrodu klasycznym wężem ogrodowym staje się coraz mniej popularne, tym bardziej, że możemy korzystać ze znacznie bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Oferujemy m.in. zraszacze ręczne i stacjonarne, linie i taśmy kroplujące, systemy nawadniania kropelkowego oraz systemy automatycznego nawadniania.

Optymalne rozwiązanie zależy przede wszystkim od tego, jak duża jest powierzchnia do podlewania, jakie rodzaje roślin się na niej znajdują i jak często należy je podlewać. Stacjonarny zraszacz ogrodowy dba o siebie, między innymi dlatego, że doskonale radzi sobie nawet z powierzchnią 500 metrów kwadratowych. Wbrew swojej nazwie jest to urządzenie przenośne, więc jeśli podlewamy jedną część ogrodu, możemy je łatwo przenieść w inne miejsce. Urządzenie nie jest drogie, a ułatwia życie.

Zraszacz impulsowy i jego zalety

Najbardziej klasyczny podział zraszaczy dotyczy rozwiązań impulsowych, wahadłowych i rotacyjnych, z których pierwsze nadają się szczególnie do trawników, rabat i niskich krzewów. Ich cechą charakterystyczną jest silny, ale jednorodny strumień wody, który charakteryzuje się odpornością na podmuchy wiatru. Takie rozwiązanie charakteryzuje się zazwyczaj zasięgiem do 35 metrów, ale na większych powierzchniach możliwe jest zastosowanie akwenów odpornych na zanieczyszczenia wody. Cechą charakterystyczną tego typu zraszaczy jest również wysoka wydajność.

Możliwości zastosowania zraszacza oscylacyjnego

Zraszacze wahadłowe są szczególnie doceniane przy podlewaniu delikatnych roślin oraz gdy doskonale radzą sobie z prostokątnymi obszarami. Ich cechą charakterystyczną jest dysza z otworami, która zapewnia precyzyjne zwilżanie powierzchni cienkim strumieniem wody. Zraszacz może być umieszczony nie tylko na trawniku, ale także w szklarni.

Zraszacz rotacyjny i jego zalety

Zraszacze rotacyjne stosowane są głównie w miejscach, gdzie teren ma kształt koła lub jego fragmentów. Obrotowa głowica umożliwia podlewanie kolejnych części działki, co jest szczególnie przydatne w przydomowych ogródkach. Na co należy zwrócić uwagę podczas instalacji? Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest najpierw wbić zraszacz w ziemię, a następnie podłączyć go do węża. Jego zakup to często wydatek nieprzekraczający 10 zł, a konstrukcja pozwala z powodzeniem łączyć kilka takich rozwiązań. W sprzedaży są również zraszacze wysokorozdzielcze, dzięki którym można nawadniać większe powierzchnie. Ciekawym pomysłem jest również zainstalowanie ich pod ziemią i podłączenie do rur nawadniających. Oczywiście, warto rozważyć takie rozwiązanie przy planowaniu domu.

Jeśli chodzi o trawniki, można je podlewać za pomocą każdego rodzaju zraszacza. Jeśli jednak mówimy o kwiatach, warzywach i roślinach ozdobnych, im bardziej miękki strumień wody, tym lepiej. Dlatego tak ważne jest na przykład przeanalizowanie, co będziemy podlewać i jak będziemy to robić.