Jak długo żyją zwierzęta domowe?
Średnia długość życia zwierząt domowych jest daleka od przeciętnej. Dlatego często poszukuje się informacji, które mogą być przydatne przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub adopcji danego zwierzęcia.
Warto wiedzieć, że wiele rodzajów zwierząt domowych żyje po kilka lub kilkadziesiąt lat.
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że zwierzęta domowe mogą żyć długo, jeśli są pod troskliwą opieką i nie są ranne w razie wypadku. Wiedza ta może pomóc Ci w podjęciu decyzji o zakupie lub adopcji zwierzęcia. Musimy mieć świadomość, że jest to decyzja na wiele lat i od razu powinniśmy się zastanowić, co zrobimy, gdy nasza ukochana papuga zacznie się starzeć. Czy będzie nas stać na leczenie? Czy jesteśmy przygotowani do opieki nad starzejącym się królikiem lub psem? Odpowiedzi na kilka takich pytań pomogą utwierdzić Cię w przekonaniu, że kupując lub biorąc pod opiekę zwierzę postępujesz właściwie.
Które zwierzęta żyją szczególnie długo, a które szybko nas opuszczą?
Jeśli jesteś bardzo emocjonalną osobą, która jest przywiązana do zwierząt lub masz dzieci w domu, które mogą silnie przeżywać odejście ukochanego zwierzaka, możesz rozważyć zakup lub adopcję tych zwierząt, które żyją dłużej.
Zwierzęta, które nie żyją długo to gryzonie - myszy, chomiki i szczury. Wyjątkiem są świnki morskie, które żyją do dziesiątego roku życia. Niestety, żyją tak krótko jak większość gryzoni czy małych ptaków domowych: Papugi, kanarki, cewki.
Najpopularniejsze zwierzęta domowe, czyli psy i koty, żyją znacznie dłużej. Wiek psa, który może być borderlandem, wynosi około 15 lat, ale wiele zależy od rasy psa, trybu życia i pielęgnacji. Ekspert Pupilo.pl radzi, aby zwrócić uwagę na fakt, że małe psy zazwyczaj żyją dłużej. U kotów, średnia długość życia kotów nie wypuszczonych na wolność wynosi 15-20 lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Niestety, koty wychodzące nie cieszą się tak długo wolnością i życiem, ponieważ często kończą pod kołami samochodów.
Innym gatunkiem, który żyje długo i może towarzyszyć bardzo długo jest żółw. Dokładna długość życia żółwia zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, dieta i warunki życia, ale można bezpiecznie założyć, że w sprzyjających warunkach żółw może żyć przez kilkadziesiąt lat. Jest to naprawdę długoterminowe zobowiązanie, dlatego warto zastanowić się nad tym przed zabraniem żółwia do domu i podjąć decyzję dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że jesteśmy gotowi na takie długoterminowe zobowiązanie do opieki nad zwierzęciem. Dotyczy to zresztą każdego rodzaju zwierząt. Czy chcemy zaprosić pod swój dach psa, kota czy świnkę morską, zastanówmy się jeszcze i przemyślmy to dobrze, bo nie ma nic smutniejszego niż zwierzę porzucone po kilku latach.
Wybór zwierzęcia nie powinien opierać się wyłącznie na jego przewidywanej długości życia - to nie wystarczy. Preferencje członków gospodarstwa domowego są równie ważne jak inne czynniki (np. występowanie alergii na sierść danego gatunku zwierząt). Wszystko to warto wziąć pod uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.