Praca na wysokości i szelki bezpieczeństwa oraz inne urządzenia zabezpieczające
Praca na wysokości, którą wykonuje wiele osób, nie jest niczym niezwykłym, gdyż stanowi ona integralną część ich pracy. Mogą oni mocować lub naprawiać kable, budować, malować, izolować, uszczelniać i wykonywać tysiące innych czynności, które czasami muszą być wykonywane ponad ziemią. Niektórzy ludzie, którzy obserwują podobne prace, często obawiają się o bezpieczeństwo pracowników i zastanawiają się, dlaczego nie noszą oni szelek bezpieczeństwa - a tak naprawdę nie ma większej ochrony niż kask ochronny. Przyjrzyjmy się zatem regulacjom prawnym na ten temat. Czy wymagane są podobne pasy bezpieczeństwa? A jak powinien być zabezpieczony pracownik wykonujący powierzone mu zadania na wysokości?
Praca na wysokości - środki, które
Praca na wysokości oznacza pracę na wysokości co najmniej jednego metra nad ziemią, gdy pracownik w tej sytuacji nie ma żadnych zabezpieczeń, takich jak szklane ściany lub inne konstrukcje chroniące go przed upadkiem. Jak możemy rozumieć to zdanie? Praca na wysokości - w rozumieniu ustawy - to "praca na wysokości co najmniej 1,0 m nad ziemią". Rozumiemy to w ten sposób na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn: U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).
Okazuje się jednak, że za pracę na dużych wysokościach nie uważa się również takiej pracy, jeżeli jest ona wykonywana na terenie osłoniętym ze wszystkich stron na wysokości co najmniej 1,5 m ścianami pełnymi i oszklonymi lub jeżeli teren, na którym pracuje człowiek, jest wyposażony w inne stałe konstrukcje i urządzenia stanowiące pewnego rodzaju ochronę dla pracownika. Dlatego praca na wysokości jest naprawdę niebezpieczna i należy podjąć specjalne środki ostrożności, aby uczynić ją bezpieczniejszą.
Odpowiednie bezpieczeństwo na wysokości
Jak zatem powinien być chroniony pracownik, który musi wykonywać swoją pracę w samolotach znajdujących się na wysokości, czyli pracę, która jest z natury niebezpieczna? Przede wszystkim wszystko powinno być zaprojektowane i zaplanowane w taki sposób, aby nie musiało wykraczać poza istniejące zabezpieczenia - na przykład poręcz poręczy lub urządzenie, na którym stoi. Nie powinien on również przyjmować nienaturalnych pozycji podczas pracy, które mogłyby spowodować upadek z wysokości, co mogłoby mieć konsekwencje dla jego zdrowia, a nawet zagrażać jego życiu.
W prawodawstwie istnieją odpowiednie przepisy zapewniające bezpieczeństwo pracowników na różnych poziomach i wysokościach - wszystko jest szczegółowo opisane:
- podczas pracy na drabinach, klamrach, rusztowaniach i innych podwyższeniach na wysokości do 2 m należy upewnić się, że są one stabilne i wytrzymują obciążenia, a pomost roboczy ma poziomą, płaską powierzchnię, trwale połączoną z elementami oraz dużą powierzchnię, która pomieści wszystkie osoby i narzędzia (musi również zawierać informacje o dopuszczalnym obciążeniu, aby go nie przekroczyć).
- Podczas pracy na rusztowaniu na wysokości powyżej 2 m nad ziemią lub na podestach ruchomych pracodawca musi zapewnić, że dana osoba może bezpiecznie wchodzić i schodzić z rusztowania, że rusztowanie jest stabilne i wytrzymałe oraz że można je regularnie kontrolować pod względem technicznym przed przystąpieniem do pracy.
- przy pracach na drabinach, klamrach, słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach bezpodstawnych oraz przy montażu i demontażu rusztowań należy przed każdą czynnością sprawdzić stan techniczny oraz zapewnić pracownikom zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości (w tym szelki bezpieczeństwa) i kaski ochronne.