Post

Jak urządzić mały pokój?

Urządzając małe pomieszczenia należy kierować się zasadą umieszczania w nich wyłącznie rzeczy, które naprawdę kochamy i które są nam niezbędne. W małym pokoju nie ma miejsca na nic, co nie przyniesie Ci radości. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, jak urządzić małe pomieszczenia.

Używaj mebli wielofunkcyjnych

Jeśli to tylko możliwe, staraj się wybierać takie przedmioty, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Na przykład otomana, w której można coś schować, może służyć jako stolik, dodatkowe siedzisko, pudełko na książki, koce lub akcesoria. Wysuwany stół jadalny może pełnić funkcję biurka, wysuwana sofa może służyć jako kanapa w ciągu dnia i łóżko do spania w nocy. Składane stoły i krzesła mogą rozkładający gdy niespodziewani goście odwiedzają, po czym mogą składający z powrotem up i chować pod łóżkiem lub za szafą.

Ograniczenie dodatkowych szczegółów do minimum

Dekorując mały pokój, unikniesz zagracania go dodatkami. Dodatkowe detale dodają wnętrzu osobistego charakteru, ale należy uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Zamiast stawiać w pokoju lampę i ozdobną figurkę, spróbuj połączyć te dwie rzeczy - kup ozdobną lampę i postaw ją na biurku. Zainwestuj w ozdobne pudełka, które nie tylko będą ładnie wyglądać na półce czy stole, ale również możesz w nich schować różne drobiazgi, np. biżuterię.

Kolory ścian w pokoju

Nie bój się koloru

Nie wahaj się używać kolorów i odważnych wzorów we wnętrzu. Większość ludzi, którzy myślą o małych przestrzeniach znajduje, że powinieneś malować je w jasnych kolorach i unikać jasnych kolorów lub uderzających wzorów. Takie podejście, oczywiście, pozwala wizualnie powiększyć przestrzeń, ale nie zawsze warto grać na świece. Ciemne kolory i zdecydowane wzory nie powiększą optycznie pokoju, ale z pewnością dodadzą mu klimatu i charakteru.

Umieść to, co trzymasz na podłodze, przy ścianach

Zamiast umieszczać inny mały stół w pokoju, powieś pionową półkę na ścianie tak, aby jej najniższa półka nośna znajdowała się na wysokości stołu. W ten sposób zyskujemy liść na lampę lub na filiżankę, a na górze miejsce na książki; pod półką bez problemu zmieści się jeszcze mały stolik.