Wydzierżawione i wynajęte, jakie mam prawa?

Jeśli jesteśmy właścicielami jakiejś nieruchomości, to kiedy zechcemy, możemy ją wydzierżawić. Za przykład mogą posłużyć pola orne, które dzierżawią rolnicy. Robią to, ponieważ jest to bardziej opłacalne niż zakup pola i koszty podatku gruntowego. Dzierżawić nieruchomość można na czas określony – jest to wieczysta dzierżawa. Natomiast jeśli ktoś mieszka bardzo długo w jakimś domu – jest jego lokatorem – a brakuje spadkobiercy, to można postarać się o zajęcie jej poprzez tzw. zasiedzenie. Opłaty za daną nieruchomość mogą wzrastać lub się zmniejszać. Cena za nią ustalana jest względem wartości aktualnej, jaka ona akurat ma. Jeśli więc trafimy na czas, kiedy będzie tania, to za jej użytkowanie zapłacimy dużo mniej. Należy jednak pamiętać, że ta cena może się zmieniać tylko jeden raz w roku. Jeśli jesteśmy najemcą nie musimy się zgadzać na zmianę opłaty, ale oczywiście wiąże się to z rozpoczęciem przez nas postępowania. Jeśli coś wynajmujemy to znaczy, że mamy jakiś z tego dochód, ponieważ najemca za wykorzystywanie danej nieruchomości płaci nam pieniądze. Niestety w związku z tym musimy od takiej kwoty zapłacić podatek dochodowy – zawsze należy się z ty liczyć, jeśli coś wynajmujemy.

Jeśli osoba, która jest właścicielem, ie rozliczy się z Urzędem Skarbowym, to może mieć bardzo duże kłopoty z tego tytułu. Ponieważ jest to nasza własność, powinniśmy być za nią odpowiedzialni. Jeżeli jesteśmy najemcami, nie możemy remontować mieszkania, które do nas nie należy. Powinniśmy dostosować się do zasad, które nam zaproponuje nasz właściciel. To, ile zapłacimy za wynajem, jest liczone na podstawie wielkości mieszkania. Jeśli chcemy mieszkać w dwóch pokojach z kuchnią i łazienką oraz dodatków balkonem, to na pewno zapłacimy więcej niż za pokój z ślepą kuchnią. Takie są prawa rynku i należy się z nimi liczyć – jeśli chcemy być wynajmującymi lub najemcami. Natomiast jeśli coś nie spodoba się właścicielowi mieszkania, to może się zdarzyć, że po prostu będziemy musieli się wyprowadzić.

3 komentarze to “Wydzierżawione i wynajęte, jakie mam prawa?”

 • Poldek:

  czy jako najemca mam jakieś prawa? czy w każdej chwili mogaq mi wypwoiedzieć umowę?

 • fotrek:

  no jak masz umowę na czas nieokreślony to można jąwypwoiedzieć, jak masz na czas określony, to jak korzystasz z lokalu według ustaleń to nie mo9gą wypowiedzieć

 • Firek:

  ok, dizeki za informacje, mam na czas określony

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2020
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.