Odrodzenie antycznej architektury

18Hasło, że jest się człowiekiem i nic co ludzkie, nie jest obce, było myślą przewodnią epoki odrodzenia. Renesans zakładał pokazanie, jak piękne może być klasyczne budownictwo, jeśli służy człowiekowi i pokazuje, jak wielką ma on siłę. W odróżnieniu od średniowiecza, budownictwo epoki odrodzenia miało zatem pokazać potęgę ludzkiego rozumu, umiejętności i zamiłowania do piękna. Dlatego właśnie zarówno budowle świeckie jak i sakralne tak bardzo nawiązująco klasycznych greckich i rzymskich budowli epoki antycznej. Piękne kolumny w stylu korynckim, liczne łuki, dekoracyjne gzymsy, półkola oraz kopuły, które zastąpiły strzeliste wieże pokazują, jak bardzo rozwinęła się architektura na przestrzeni epok. Twórcy renesansu, jak choćby wielki Leonardo da Vinci i Michał Anioł pokazali, że budownictwo to nie tylko umiejętność skonstruowania nowej budowli, ale połączenie różnych dziedzin sztuki, architektury, czerpania z przyrody, czy z rozwiązań ubiegłych epok. Cechy renesansu to przede wszystkim wielka harmonia i równowaga, a także doskonała symetria.

Poza tym, piękne budowle przestały mieć wyłącznie znacznie sakralne, bądź warowne, jako że renesans służył człowiekowi, stąd budowano śliczne zameczki, pałacyki, domy mieszkalne, czy wille, które opierały się na rozwiązaniach antycznych. Przy domach budowano krużganki, które do dzisiaj można podziwiać na rynku krakowskim, sukiennice są znane każdemu turyście. Perłą renesansu, miastem, które praktycznie od a do zet zbudowane jest właśnie w tym stylu i zachwyca na każdym kroku jest Florencja. Serce Toskanii, ale przede wszystkim najładniejszy z możliwych odrodzeniowych obrazków jest miastek które każde musi zobaczyć na własne oczy i przekonać się, jak barwny w swojej prostocie i harmonii był styl architektury i sztuki, który rozwijał się w XV – wiecznej Europie. Jeśli chodzi zaś o polskie miasto, które dzięki zabytkom renesansu wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, trzeba koniecznie udać się na wycieczkę do Zamościa.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2020
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.