Bałagan w domu – jak sobie z nim radzić

Na wszystkich sprzętach w naszym domu pojawia się kurz. Kiedy mamy zwierzęta wszędzie jest ich sierść, bywa też ślina. Brudzą przy swojej miejsc, trzeba cały czas za nimi sprzątać, czasami bez większych rezultatów. Nasz partner czy partnerka też nie musi być idealnym czyściochem – wojna o zmywanie naczyń czy sprzątanie łazienki – wszystko to jest najczęstszym powodem kłótni o bałagan w mieszkanku czy domu. Należy niewątpliwie pamiętać o tym, że nie żyjemy w muzeum i nie musimy mieć idealnego porządku przez cały czas. Niektórzy ludzie sprzątają tylko od święta albo na przykład kiedy spodziewają się gości. To też jest jakiś sposób na życie, choć wiadomo na dłuższą metę może się to nie sprawdzać. Trudna sytuacja wytwarza się, kiedy w domu pojawiają się dzieci – wtedy z jednej strony należy dbać szczególnie o porządek, żeby nasze pociechy były zdrowe i nie miały na przykład alergii na kurz czy inne roztocza, ale nie można też przesadzać. Kiedy pucujemy bardzo dokładnie nasze mieszkanie też zdarza się wpaść w obłęd i nie tolerować okruszynki an dywanie czy kilku niezmytych szklanek. W sprzątaniu często mogą pomóc urządzenia elektroniczne – np. zmywarki, pralki. Niestety życie to nie kreskówka i żaden robot za nas nie poodkurza, nie pozmywa podłóg, nie umyje okien czy nie uprasuje ubrań. Nie każdy jest także na tyle zamożny, by zatrudniać sobie służbę czy tylko sprzątaczkę.

Porządki w domowym gospodarstwie należy więc potraktować po prostu jako inwestycję w nasze zdrowie – ruszając się, nawet kiedy jest to zwykłe odkurzanie regałów z książkami czy podlewanie roślin doniczkowych spalamy kalorie. Nikt oczywiście nie będzie w dzisiejszych czasach zmuszał innych do prania ubrań ręcznie, skoro mamy takie inteligentne pralki. Także podobnie bywa z porządkami w dziecięcym pokoju. Zamiast zmuszać dzieci do zbierania czy układania zabawek – dzieci nie lubią kiedy im się coś nakazuje – możemy urządzić konkurs z nagrodami, kto szybciej lub dokładniej po sobie posprząta. Nagrodą mogą być łakocie lub jakaś ich ulubiona rozrywka.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2020
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.