Budowle znane już w starożytności

Pierwsze budowane były z kamienia i dzięki nim już w czasach starożytnych można było przeprawić się z jednego brzegu rzeki na drugi. Niezaprzeczalnie, to właśnie mosty obok dróg są najważniejszymi budowlami inżynierskimi, a osoby specjalizujące się w konstruowaniu i planowaniu budowy mostów są najbardziej potrzebnymi fachowcami. Most jest nie tylko strukturą funkcjonalną, gdyż pozwala na dostanie z z punktu a do punktu b, które rozdziela rzeka, droga, góra, czy wąwóz, jest również stałym elementem krajobrazu każdego miasta, pozwalającym na swobodne podróżowanie i przemieszczanie się. Zależnie od celu budowy i funkcji jaką ma pełnić, wyróżnia się mosty drogowe, kolejowe, dla pieszych, kładki, czy chociażby znane już starożytnym akwedukty, które transportowały do ośrodków miejskich wodę. Na przestrzeni wieków, budowano jest z różnych tworzyw, kamienia, drewna, czy stali. Najbardziej popularny jest jednak beton, jako budulec najtrwalszy. Oprócz funkcji jaką most ma pełnić, obiekty te można podzielić również ze względu na to, czy są stałe, czy ruchome.

Wiele osób zna słynny londyński Tower Bridge, który jest mostem zwodzonym i zostaje podniesiony, jeżeli ma przepłynąć statek. W przypadku, gdy most ma zostać remontowany, często układane są prowizoryczne mosty, czyli mosty pontonowe. Pozwalają one na bezpieczną przeprawę na drugi brzeg. To, co dla budowy i stabilności konstrukcji mostu jest najistotniejsze, są to filary, na których oparte zostają przęsła. Konstrukcja mostu zakładać musi zarówno takie kwestie jak natężenie ruchu, zmianę poziomu wody, parcie kuli ziemskiej, wiatru oraz wody, a także ciężar, jak ma sam most. Najdłuższy most w Polsce, posiada aż 6 przęseł i mierzy sobie aż sześćset piętnaście metrów długości, zaś jego długość całkowita wynosi ponad 1700 metrów. Znajduje się on w Płocku na rzece Wiśle, w miejscu gdzie jest ona najszersza w całym kraju. Jest mostem wantowym, inaczej nazywanym mostem podwieszanym, a jego konstrukcja została zakończona w 2007 roku.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2020
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.