Architektura średniowiecznej europy

Architektura średniowiecznej europy, sredniowieczna Europa pozostawiła po sobie wiele interesujących budowli architektonicznych. Dwa najbardziej znane style budownictwa, które rozwinęły się właśnie wtedy to styl romański i gotycki. Pierwszy z nich rozpoczął się już około dziesiątego wieku, a jego cechy charakterystyczne najłatwiej przedstawić na podstawie budowli sakralnych. Pierwsze kościoły budowane były na planie koła, były to tak zwane rotundy. Kolejne tworzono już na planie krzyża. Charakteryzowały się masywnością i niskością, były ciężkie i sprawiały zazwyczaj wrażenie przysadzistych. Podstawowym budulcem był kamień. Z racji faktu, że okna były niewielkich rozmiarów, do wnętrza praktycznie nie przedostawało się światło słoneczne, stąd zazwyczaj panował weń półmrok. Sklepienia kolebkowe i beczkowe podtrzymywane były przez proste surowe kolumny. Kolumny zaś dzieliły kościoły na trzy nawy, dwie boczne i jedną główną. Dekoracje były rzadkością, gdyż prostota była jedną podstawowych cech stylu romańskiego. Z czasem jednak, kościoły zaczęły piąć się ku niebu, a sztuka przybrała bardziej dekoracyjny charakter. Rozpoczął się najbardziej znany styl średniowiecznej Europy, jakim był gotyk.

Architektura średniowiecznej europy, mimo iż jego nazwa wywodziła się od plemienia barbarzyńskiego, on sam cechował się tym, że pragnął przybliżyć człowieka do Boga. Budowle, zarówno te świeckie, jak i sakralne, budowano ku jego chwale, dlatego były coraz wyższe, jak gdyby pięły się ku niebu. Nie były już również przysadziste i ciężkie, sprawiały wręcz wrażenie lekkich, zwłaszcza dzięki czerwonej cegle i długim, wysokim, pokrytym witrażami oknom. Sylwetka budowli podkreślona była również dzięki wysokim wieżom, charakterystycznym dla kościołów tego czasu. Najlepszym, najbardziej wyrazistym i pięknie przyozdobionym przykładem architektury gotyku są włoskie kościoły, wśród których najpierwszy plan wysuwa się katedra we Florencji. Również paryska Notre Dame z widowiskowymi rozetami i niezapomniani witrażami pokazuje, jak wielką spuściznę pozostawił w architekturze gotyk.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Kalendarz
  Lipiec 2020
  P W Ś C P S N
  « Cze    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
Balkon
  Planowanie naszego balkonu powinniśmy zacząć już na wiosnę. Bowiem to właśnie późną wiosną możemy już zakupić i zasadzić pierwsze rośliny balkonowe. Centra ogrodnicze oferują nam bardzo szeroki wybór roślin. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, to największa popularnością cieszą się surfinie , petunie, begonie i pelargonie. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są bardzo wymagające jeżeli chodzi o podlewanie. Niektóre wymagają w letni ciepły dzień nawet dwukrotnego podlewania. Jeżeli chodzi o drzewka ozdobne bardzo dobrym rozwiązaniem jest oleander, który potrafi osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, dlatego preferowany jest na balkony o nieco większej powierzchni. Jeżeli nasz balkon nie jest zbyt duży i przestronny może pozwolić sobie na ustawienie kilku donic z drzewkami iglastymi, które przy odpowiednim pielęgnowaniu posłużą nam przez klika kolejnych sezonów. Dużą popularnością na balkonach cieszą się również wszelkie rośliny pnące takie jak bluszcz, powojnik oraz wszystkie pnące gatunki innych odmian. Jest to idealne rozwiązanie na zasłonięcie się od sąsiada, z którym sąsiaduje nasz balkon. Jeżeli staliśmy się szczęśliwym nabywcą własnego mieszkania, czas najwyższy pomyśleć o jego wystroju. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od tego jak zaplanujemy naszą przestrzeń będzie zależało wiele późniejszych kwestii. Ważne, abyśmy we własnym mieszkaniu czuli się „ jak u siebie”, a zaaranżowane otoczenie wyrażało nas samych. Dlatego nie wykańczajmy i meblujmy mieszkania przypadkowymi przedmiotami, ale warto się zastanowić jaki efekt tak naprawdę chcemy osiągnąć. Wystrój wnętrza zależy od naszej natury, temperamentu i charakteru. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Mając jednak głowę pełną pomysłów można naprawdę za niewielkie pieniądze wytworzyć w naszym mieszkaniu wyjątkowa przestrzeń, która będzie zachwycała naszych znajomych i powodowała, że każdy będzie się czuł dobrze nie tylko na naszym towarzystwie, ale także w naszych „ czterech ścianach”. Pomysły na aranżację naszego wnętrza może czerpać nie tylko z otoczenia, ale również ze specjalnych tematycznych katalogów, czy też odpowiednich stron internetowych.